• +90 545 215 65 64

Overlok Nasıl Yapılır ?

Dikiş yüzyıllardır gerek açılan bir yarayı kapatmak gerekse de bir elbise ortaya çıkarmak için kullanılan çeşitli iğne ve iplikler yardımıyla gerçekleşen bir işlemdir. Birçok hayat kurtarıldığı gibi pek çok da moda ikonu yaratılabilmektedir.

Dikiş gerek tıp gerekse hobi veya moda alanlarında olsun çok çeşitli tekniklere ve çok çeşitli materyallere sahip olabilmektedir. Dikiş konusunda tıp dalını bir kenara koyarsak eğer, diğer dallar için çeşitli uygulama işlemleri ve bu işlemlere ait uygulama adları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, teyel dikiş, düz dikiş, makine dikişi, kenar bastırma, hıristo teyeli, ilik dikişi ile kenar baskısı, sürfile, tamamlama dikişi ve onarım gibi adlarla anılır. Dikişin bir diğer detaylı uygulaması da overlok işlemidir. Bu işlem günümüzde, evlerde hemen hemen halkın yüzde doksanının kullandığı halı kenarlarına yapılmaktadır. Ancak bu işlemin halk arasında varlığı her ne kadar halı ile sınırlı olsa da, aslında bugün üzerimizde olan hemen her kıyafette overlok işlemine rastlamak mümkündür.

Overlok işlemi için kullanılan kumaşın kenarı önce düzgünce kesilir. Ardından kesilen bu kumaş asıl kumaşın üzerine katlanır. Sıra sıra çapraz dikişler yardımıyla, kesilmiş ve asıl kumaş birbirlerine kenarları denk gelecek şekilde dikilir. Bu işlemde kesilen ve asıl kumaşın birbirini örtmesi çok önemlidir. Böylelikle overlok işlemi gerçekleştirilmiş olur. Overloklu bir kumaş ile overloksuz bir kumaş arasında gözle görülebilecek bazı farklılıklar bulunmaktadır. Overloksuz kumaş zamanla dış bölgelerinden iplik iplik olarak ayrılmalar yaratmaktadır. Bu ayrılmalar zamanla sökülmelere ve hatta yırtıklara yol açabilmektedir. Öte yandan overloklu bir kumaşta ise kenar bölgelerinden herhangi bir yırtık yada sökülme görülmemektedir. Daha uzun süreli kullanım için tercih edilmektedir.

Overlok işleminin el ile yapılması biraz uğraştırıcı ve bir o kadar da zaman israfı olarak adlandırılabilir. Bu nedenle bu işlemi yapmak için tasarlanmış makineler piyasada overlok makinesi adı altında satışa sunulmaktadır. Bu makineler sayesinde saatler alabilecek bir overlok işi saniyeler içinde gerçekleşmektedir. Üstelik bu makineler sırasıyla, kesme, katlama ve dikme işlemlerini çok kısa süreler içinde yapabilmektedir.

Bu hizmeti siz değerli müşterilerimizin halılarında meydana gelecek eskime, halı flekslerin kenarı, kesme yolluk boyları veya halı saçakları iptalinde halının kenarına yapılan Overlok, eski halınızı yenisi gibi kullanma imkânı sunar.

Bu hizmet halı yıkama fabrikamıza bağlı olup, beraberinde sunduğumuz bir hizmettir.

© Copyright 2016 - Web Tasarım & SEO Nurullah ERDOĞAN - All Right Reserved.